plnlenfrdeitrues

Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 09 czerwiec 2017 - ZALEWO

„Przedszkolada”

W piątek 2 czerwca 2017r. odbył się jubileuszowy X Przegląd Artystyczny - "Przedszkolada 2017".
Imprezę otworzyła dyrektor M-GCK w Zalewie Pani Fryderyka Małachowska przy okazji składając dzieciom życzenia z okazji Dnia Dziecka, a następnie na scenie pojawiła się grupa teatralna "Koliber" w przedstawieniu Smerfy.
Podczas przeglądu na scenie Centrum zaprezentowało się sześć grup reprezentujących szkoły z terenu gminy Zalewo. Szkołę Podstawową w Bartach reprezentowały "Śpiewające brzdące", Zespół Szkół w Borecznie grupa "Malinki z Boreczna", Zespół Szkół w Dorzykach - "Przedszkolaki z Dobrzyk", Zespół Szkół w Zalewie - "Kapela 3", "Grupa 5 latków" oraz "Grupa 3-4 latki".
W sumie na zalewskiej scenie wystąpiło około 130 dzieci. Wszystkie otrzymały z rąk Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego pamiątkowy medal oraz upominek w postaci kolorowanki.
Nagrodą, o którą ubiegały się zespoły jest występ podczas Dni Zalewa.
Decyzją organizatorów, w tym roku podczas obchodów Dni Zalewa, szerszej publiczności zaprezentują się i wystąpią na scenie letniej "Malinki z Boreczna” (opiekun Pani Magdalena Szymańska) oraz "Kapela 3” z Zespołu Szkół w Zalewie (opiekun Pani Maria Wiktorko).
Podczas „Przedszkolady” przeprowadzono także Wybory Bajkowej Małej Miss, które w tym roku odbyły się po raz trzeci. Do konkursu zgłoszono dwadzieścia dziewczynek.
Wszystkie biorące udział w konkursie dziewczynki otrzymały swój indywidualny tytuł oraz lalkę przytulankę, natomiast tytuł Bajkowej Małej Miss przyznano Laurze Frączkowskiej, I Bajkową Wicemiss została Ania Sawczuk, II Bajkową Wicemiss Lena Drumińska. Miss Publiczności została Matylda Moszczyńska.


 

Czytaj dalej...

Manewry Strażackie w M-GCK w Zalewie

We wtorek 30 maja 2017r. w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyły się Manewry Strażackie zorganizowane przez pracowników M-GCK przy współpracy ze Świetlicą Opiekuńczo - Wychowawczą „Słoneczko" oraz Ochotniczą Strażą Pożarną z Zalewa.
Na dzieci czekała moc atrakcji - kino 7D, robienie gniotków balonowo - ziemniaczanych, malowanie kredą, bańki mydlane, artystyczne skręcanie balonów, malowanie twarzy i zmagania sprawnościowe z pianą strażacką i ścianą wodną.
Na zakończenie spotkania odbyło się ognisko z kiełbaskami.
Organizatorzy serdecznie dziękują strażakom za nieodzowną pomoc.
 

Czytaj dalej...

Festyn w Dajnach

W niedzielę 4 czerwca 2017r. w Dajnach odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Sołtys Sołectwa Dajny Panią Wandę Kamińską i Radę Sołecką.
Organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek oraz wiele atrakcji. Zabawy dla dzieci przeprowadzili pracownicy Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Zalewie, natomiast Sołtys i Rada Sołecka przygotowali konkursy dla dorosłych. Podczas spotkania swoją twórczość literacko - muzyczną zaprezentowała mieszkanka Dajn Pani Cecylia Uselis. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz w wykonaniu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzykach.
Nie zabrakło dobrego humoru i biesiadnej muzyki.
 

Czytaj dalej...

Polskie Stowarzyszenie Palantowe #palantpowraca w Jaśkowie!

W weekend 3 - 4 czerwca 2017r. Polskie Stowarzyszenie Palantowe #palantpowraca (PSPal) zorganizowało na boisku w Jaśkowie dwudniowy Turniej Gry w Palanta. Otwarcie sportowych zmagań w Jaśkowie odbyło się w obecności Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego oraz Asystenta Burmistrza Stanisława Kasprzaka.
Pierwszy, trwający 6 godzin dzień imprezy rozpoczął się od wyjaśnienia zasad gry. Niezależnie od wieku czy umiejętności, każdy mógł spróbować swoich sił. Z przybyłych osób utworzone zostały drużyny i rozegrano mecze treningowe. Wśród uczestników sportowych zmagań, oprócz mieszkańców Jaśkowa, była też grupa gości, m.in. z Sołectwa Międzychód z towarzyszącą im Sołtys Elżbietą Tkaczyk oraz z Ostródy.
Najmłodszym uczestnikom imprezy, niebiorącym udziału w rozgrywkach palantowych, utworzono kącik, w którym mogli uczestniczyć w zabawie w kręgle, kręcić hula- hop.
Wszystkim obecnym zafundowano kiełbaski, lody, owoce, napoje i pyszną grochówkę, ugotowaną przez mieszkankę Jaśkowa.
Drugi dzień imprezy zaskoczył wszystkich padającym deszczem, okazało się jednak, że nie stanowi on przeszkody w aktywnym uczestnictwie w zaplanowanych na ten dzień meczach turniejowych. Kadra Polskiego Stowarzyszenia Palantowego profesjonalnie przeprowadziła czterogodzinny turniej, w którym udział wzięło 46 zawodników i zawodniczek w rożnych grupach wiekowych.
Było też wspomnienie historii gry w palanta i wskazanie, szczególnie młodemu pokoleniu, miejsca jakie piłka palantowa zajmuje w polskiej tradycji. „Bądźmy dumni z tradycji”, to hasło przewodnie Polskiego Stowarzyszenia Palantowego.
Wszyscy uczestnicy dwudniowych zmagań nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami, dyplomami za aktywne uczestnictwo oraz drobnymi upominkami.
Pierwsze miejsce i Puchar w Turnieju Gry w Palanta, przeprowadzonym przez kadrę PSPaI, zdobyło Sołectwo Jaśkowo.
Sołtys Sołectwa Jaśkowo Jadwiga Petrykowska dziękuje wszystkim, którzy wspierali organizację tego niecodziennego wydarzenia, niezwykle atrakcyjnego pod względem sportowym.
 

Czytaj dalej...

Sympozjum naukowe w Zalewie

W ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę z inicjatywy Pani Wandy Cydzik - Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego „Izba Pamięci” w Zalewie w dniu 27 maja 2017 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zalewie, zorganizowano sympozjum naukowe poświęcone historii północnych ziem Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Warmii i Mazur.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Sekretarz Gminy Krystyny Milczarek, członków Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego „Izba Pamięci” w Zalewie, darczyńców eksponatów do Izby Pamięci, Radnego Rady Miejskiej w Zalewie Tadeusza Kaczmarczyka, przedstawicieli Klubu Seniora Państwa Teresy i Kazimierza Szczupaków, przedstawicieli Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie oraz Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Zalewie, nauczycieli i młodzieży ze szkół z terenu Gminy Zalewo.
Prezentację pt. „Świeczniki gotyckie w Zalewie” przygotował i poprowadził profesor Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Maciej Kowalski. Burmistrz Zalewa Marek Żyliński przeczytał fragmenty Kroniki Galla Anonima, natomiast Pan Tadeusz Goździalski krótką informację historyczną na temat osadnictwa polskiego na Warmii i Mazurach.
W przerwach między występami zaprezentował się Chór „Cantores Domini”
z psalmami i pieśniami oraz zespół „Jezioranki” z repertuarem pieśni warmińsko-mazurskich. Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Bart w strojach ludowych odtańczyły SZOTA, a także recytowały wiersze Marii Zientary – Malewskiej. Podczas sympozjum rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny przebiegający pod hasłem: „Piękno Mojej Ojczyzny”, objęty honorowym patronatem Burmistrza Zalewa. Wystawę fotografii można obejrzeć w Urzędzie Miejskim w Zalewie.
Organizatorzy zadbali o ciepłą i miłą atmosferę oraz poczęstunek.
Koordynator spotkania Pani Wanda Cydzik składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przebiegu uroczystości. Szczególne podziękowania należą się Panu Rafałowi Gadomskiemu, który bezinteresownie doprowadził, zaniedbanie przez lata świeczniki, stanowiące ważny eksponat do referatu profesora Krzysztofa Macieja Kowalskiego, do stanu pierwotnego.
Spotkanie zakończyło się wspólnym, pięknie przygotowanym, obiadem w Sali Weselnej „Magnolia”.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS